Українська православна церква Київського патріархату
Українська православна церква Київського патріархату –
предтеча Української помісної православної церкви
(небогословські роздуми вірянина Української помісної православної церкви)
Частина друга
У своїй попередній публікації я намагався обґрунтувати, що концепція «руского міру», запропонована Патріархом Московським Кірілом, є небезпечною для розвитку православного християнства в Україні. Поняття «рускій мір» у свідомості пересічного українця, на превеликий жаль, не асоціюється з класичною російською культурою, а передусім пов’язується з пострадянською культурною традицією, що наскрізь просякнута смертельним вірусом войовничого атеїзму.
Надмірне поширення «руськомірної» інформації активує у свідомості колишніх радянських громадян приспаний вірус атеїзму. У своєму інтерв’ю «Українському тижню» (№ 29 (142) від 16.07.10 р.) Патріарх УПЦ КП Філарет наводить цікаву статистику: «Згідно з даними МВС на Пасху в Україні до церков прийшло 11 мільйонів вірян при 47 мільйонах населення, а в Росії при 142 мільйонах прийшло до храмів 8 мільйонів вірян. Тобто в Україні святкувало Пасху майже 25 % населення, а в Росії – 5 %.» (http://www.cerkva.info/uk/intervju/647-ut-int.html). Фонд «Русский мир» був створений у Російській Федерації в 2007 році за указом В.В. Путіна. 5 % – це гарний показник для держави, засаднича ідеологія якої базується на православному християнстві?
За даними міжнародного соціологічного дослідження «Релігія та релігійність в Україні», більшість вірян-українців (91 %) – християни. Зокрема, 39 % із них належать до трьох основних православних церков – УПЦ (МП), УПЦ КП і УАПЦ, 44 % назвали себе православними без ідентифікації з певною церквою. Греко-католиків в Україні — 8 %, протестантів соціологи нарахували трохи більше 1 %. Представники інших конфесій не набрали і 1 % (http://jerelo.info/Podiyi-v-Ukrayini/Ukrayintsi-navertayutsya-do-Boga.htm).
Схоже на те, що у всій Україні домінує так званий «позацерковний» тип православних. «Позацерковність», очевидно, зумовлена залишками атеїстичної культурної традиції «руского міру» у свідомості українців. Останнім часом в українське суспільне життя відбувається широкомасштабне вторгнення «руского міру». Як наслідок, імовірність того, що більшість «позацерковних» українців з активованим вірусом атеїзму з’єднається з «воцерковленими» православними того чи іншого українського патріархату, мінімальна. Отже, православні церкви на цьому етапі вочевидь не зможуть помітно збільшувати чисельність своїх парафій на урбанізованому Сході та Півдні України, де культурна традиція атеїстичного «руского міру» вкорінилася найглибше.
Центральні та західні області України, слабо інфіковані атеїстичним «рускім міром», є, можливо, єдиними українськими регіонами, де православні конфесії в змозі кількісно зростати як за рахунок дорослого населення, так і за рахунок релігійного виховання дітей змалечку. Прес-служби українських православних церков КП і МП повідомляють про значне збільшення кількості своїх вірян у цих областях України. Оскільки ці області знаходяться на так званій «помаранчевій» території Україні, то священики УПЦ МП змушені максимально підлаштовуватися під «націоналістичного» вірянина, активно використовуючи українську мову для спілкування з ним у проповідях, на телебаченні (телеканал «Глас»), визнаючи Голодомор тощо. Навіть «умеренный культурный национализм» частини єпархій МП викликає в «руськомірців» величезне обурення і заклики до зміщення патріарха УПЦ МП та його найближчого оточення. Так, ортодоксальний рускомірець Сергій Баранов пропонує розпочати «… подготовку к возможной смене митрополита Киевского из-за ухода Блаженнейшего Владимира на покой…» (http://www.ruska-pravda.com/blog/?p=336).
Газета «Коммерсантъ» (№ 129 (4429) від 20.07.2010 р.) пише: «УПЦ МП пользуется такими широкими правами самоуправления, каких нет ни у одной другой русской православной церкви, — заявил пресс-секретарь Киевской патриархии епископ Евстратий (Зоря).— Патриарх же Кирилл, как можно видеть по полутора годам его патриаршества, — централизатор. Он старается централизовать управление по подобию той вертикали власти, которая выстроена в России как в государстве.» (